Trend na granatowy kolor we wnętrzach wciąż trwa, a dzięki niemu powstają piękne aranżacje różnych pomieszczeń. Granatowa sypialnia może być interesującym wyzwaniem aranżacyjnym, w ramach którego można urządzić wnętrze w kilku różnych stylach. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak skutecznie wprowadzić kolor granatowy do swojej sypialni!

Sypialnia w odcieniu granatowym – wybierz mocny akcent we wnętrzu!

Granatowa sypialnia to propozycja dla tych, którzy nie obawiają się wnętrz z charakterem. Kolor granatowy jest wyrazisty, intensywny i mocno definiuje daną przestrzeń, dlatego warto przemyśleć jego zastosowanie we wnętrzu. Efekt końcowy może być zachwycający. Na co zwrócić uwagę?

Kolor granatowy nie powinien stanowić 100% sypialni.

Granatowe ściany powinny być zrównoważone przez jaśniejszy kolor, np. biel, która również powinna wystąpić na ścianach, maksymalnie w proporcji 50/50. Pamiętaj, że im więcej granatu wprowadzisz, np. stawiajac pod granatową ścianą fotel granatowy, tym większe wyzwanie aranżacyjne będzie to pomieszczenie. W granatowej sypialni łatwo osiągniesz atmosferę kilku charakterystycznych stylów aranżacyjnych. Pierwszym, który przychodzi na myśl, jest oczywiście styl glamour. W sypialni glamour doskonale sprawdzi się granatowy odcień, zwłaszcza jeśli będzie dopełniony srebrnymi lub złotymi dekoracjami. Granatowa ściana, drewniane meble i kolorowe dodatki to również świetna baza do stworzenia sypialni w stylu boho. To dwie skrajne propozycje, a Ty możesz wybrać ten, który jest dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Kolor granatowy nie powinien stanowić 100% sypialni.

Granatowy dobrze współgra z kilkoma charakterystycznymi kolorami, które warto wykorzystać we wnętrzu sypialni. Sypialnia w odcieniach szaro-granatowych to świetna propozycja dla osób, które preferują optycznie chłodniejsze wnętrza. Z kolei beżowo-granatowa sypialnia może być doskonałym wyborem dla osób oczekujących cieplejszej atmosfery tego pomieszczenia. Nie obawiaj się również bieli, która jest uniwersalnym, podstawowym kolorem.

Jak zaaranżować sypialnię w kolorze granatowym?

Istnieje kilka sposobów na wprowadzenie koloru granatowego do sypialni. Przed podjęciem decyzji o kolorystycznych połączeniach, meblach i dodatkach, zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić to pomieszczenie, ponieważ będzie to pierwszy krok do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Sypialnia z granatową ścianą Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na granatowy kolor. Ten pomysł sprawdzi się we wszystkich stylach aranżacyjnych, do których granat pasuje. Jednak pamiętaj o wcześniej wspomnianych zasadach równowagi i unikaj wprowadzania zbyt dużej ilości tego koloru na ścianach, aby nie zmniejszyć optycznie sypialni.

Meble w sypialni w odcieniu granatowym Wybór mebli zależy od tego, czy sypialnia będzie urządzona w stylu glamour, boho czy klasycznym. Dobieraj meble zgodnie ze stylem. Możesz postawić na meble w kolorze granatowym, ponieważ wyglądają na nich bardzo elegancko. Granatowe łóżko, szafa czy komoda to świetne propozycje, jeśli chcesz wprowadzić ten kolor do wnętrza w inny sposób niż przez malowanie ścian. Pamiętaj także o kolorystycznej równowadze. Łącz granat z bielą, beżem czy szarością, aby uzyskać najlepszy efekt.

Jeśli ściany są już granatowe, jakie meble wybrać?

Do koloru granatowego dobrze pasuje ciemny brąz drewnianych mebli – będzie idealny w stylu klasycznym. Jeśli zdecydujesz się na bardziej nowoczesną aranżację lub sypialnię w stylu glamour, wybierz jaśniejsze meble – w odcieniach szarości lub bieli.

Dodatki do sypialni w kolorze granatowym

Urządzając sypialnię w odcieniach granatowych, pamiętaj, że ten kolor może stanowić jedynie interesujący akcent, a większość można go wprowadzić za pomocą dodatków. Dobrym przykładem jest sypialnia biało-granatowa, gdzie biel odgrywa główną rolę, a granat pojawia się na dywanie, zasłonach i kilku szklanych dodatkach.

Jeśli granatowy jest podstawą Twojej sypialni, dodatki powinny przeciwdziałać wrażeniu mrocznego i nieprzyjaznego wnętrza. Granatowa ściana w sypialni? Wybierz jasne ramki ze zdjęciami lub plakatami. Jasne zasłony oraz kilka drobnych przedmiotów, takich jak wazon na kwiaty czy elementy oświetlenia, również pomogą w optycznym rozjaśnieniu przestrzeni.

Granatowa sypialnia – aranżacje

W aranżacji granatowej sypialni warto pamiętać o spójności i konsekwencji w wybranym stylu. Możesz połączyć dwa lub trzy nurty aranżacyjne, jednak powinny być one do siebie zbliżone, aby efekt nie zawiódł Twoich oczekiwań. Co jest ważne?

Jeśli urządzasz sypialnię w stylu glamour z granatowymi akcentami, dodaj jej trochę blasku, który wyróżnia ten styl. Wybieraj lustra, szklane dodatki oraz elementy w kolorze złotym lub srebrnym. Elegancja jest kluczowa w stylu glamour, a tapicerowane meble mogą pomóc w jej osiągnięciu. Może pikowane łóżko z zagłówkiem będzie idealnym rozwiązaniem?

W sypialni z granatową ścianą znajdź miejsce na równowagę. Wprowadź drugi kolor, który będzie rozjaśniał wnętrze i optycznie je powiększał. Możliwe są sypialnie granatowo-szare, granatowo-beżowe czy granatowo-różowe. Prawdziwym wyzwaniem może być również sypialnia ze złotymi akcentami z odważnie wprowadzonym kolorem granatowym. Jeśli marzysz o klasycznej sypialni glamour w odcieniach granatowych, to jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Dobieraj dodatki zgodne ze stylem. W sypialni glamour wybierz złoto, srebro lub szkło, a w sypialni boho – barwy, tekstylia, frędzle. Nie narzucaj koloru granatowego na siłę. Jest na tyle wyrazisty, że na pewno nie zginie optycznie w Twojej sypialni. A odpowiednio dozowany – pięknie podkreśli jej charakter.