Chociaż coraz popularniejsze są wanny wolnostojące, w większości łazienek nadal dominują modele do zabudowy. Praktyczność takiego rozwiązania polega na oszczędności miejsca i łatwości utrzymania czystości w strefie kąpielowej. Zazwyczaj są też znacznie tańsze. Poznaj, jak krok po kroku wykonać zabudowę wanny i jakie materiały użyć, aby osiągnąć pożądany efekt.

Jakie materiały wybrać do zabudowy wanny?

Istnieje kilka metod zabudowy wanny, a wybór zależy od rodzaju wanny – przede wszystkim jej kształtu. Wanny prostokątne są najłatwiejsze „w obsłudze”. Można je obudować płytami gipsowo-kartonowymi (koniecznie impregnowanymi) lub obmurować bloczkami z betonu komórkowego. Dla wanien emaliowanych, które słabo zatrzymują ciepło wody, doskonale sprawdza się stelaż styropianowy. Nośnik ze styropianu umożliwia stabilne umocowanie niecki, jednocześnie poprawiając izolację cieplną i akustyczną. Zabudowa wanny narożnej wymaga większej precyzji. Najlepiej użyć obmurówki z bloczków, które można łatwo przycinać i szlifować do żądanego kształtu. Jeśli chcemy prostego rozwiązania, wybierzmy gotową obudowę wanny z lekkiego tworzywa.

Jakie materiały wybrać do zabudowy wanny?

Rodzaj wykończenia jest równie istotny jak konstrukcja. Materiał, który użyjemy, musi być odporny na wodę i wilgoć, a także łatwy do czyszczenia.

  1. Płytki jako wykończenie obudowy wanny. Płytki są jednym z najpopularniejszych rozwiązań do wykończenia obudowy wanny. Szeroki wybór płytek łazienkowych pozwala na idealne dopasowanie wzoru i koloru glazury. Płytki są trwałe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Nie blakną pod wpływem wody, dobrze znoszą wilgoć i częste czyszczenie. Kafelki mogą zdobić dowolną konstrukcję: murowaną, styropianową czy z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli jedna z płytek ulegnie uszkodzeniu, wystarczy ją usunąć ze ścianki i zastąpić nowym egzemplarzem.
  2. Obudowa wanny z drewna. Drewno w łazience może wywoływać pewne wątpliwości. Mimo to warto spróbować, ponieważ drewniana obudowa wanny prezentuje się naprawdę imponująco. Przekształca łazienkę w przytulne miejsce do kąpieli, niczym ekskluzywne spa. Najlepszym wyborem są egzotyczne gatunki drewna: teak, iroko czy merbau. Ze względu na dużą zawartość naturalnych olejów, te gatunki są odporne na wilgoć, pleśń i zmianę barwy. Dodatkowo, wyróżniają się pięknymi kolorami i atrakcyjnym usłojeniem. Jeśli wybierzemy odpowiednie drewno i będziemy o nie dbać (regularnie czyszcząc i od czasu do czasu olejując), obudowa wanny będzie wyglądać idealnie przez długi czas. Drewniane obudowy to luksusowy produkt, niedostępny w standardowej ofercie sklepów budowlanych. Jeśli marzymy o takim rozwiązaniu, musimy zwrócić się do profesjonalnej firmy lub prosić o pomoc zaufanego stolarza.
  3. Wanny z mozaiką jako obudowa. Mozaika doskonale sprawdza się w przypadku wanien narożnych. Małe kafelki (szklane lub ceramiczne) są przymocowane do specjalnej siatki od spodu i sprzedawane jako arkusze. Ich montaż jest stosunkowo szybki i bezproblemowy. Ze względu na dużą elastyczność łatwo dopasować je do kształtu powierzchni, w tym wypukłych elementów.
  4. Obudowa wanny z tworzywa sztucznego. Gotowe panele z tworzywa umożliwiają szybkie rozwiązanie problemu zabudowy wanny, nie będziemy przecież wykorzystywać tutaj skomplikowanych metod produkcyjnych jakich wymagają chociażby krzesła gięte. Wystarczy je przymocować do wanny za pomocą specjalnych zaczepów. W przypadku awarii można łatwo zdjąć plastikową obudowę, a gdy sytuacja zostanie opanowana, założyć ją z powrotem. Zakup lekkiej obudowy z tworzywa jest szczególnie polecany dla wanien z hydromasażem, wyposażonych w rozbudowaną aparaturę, która wymaga częstszego nadzoru i konserwacji. Gotowe panele są produkowane głównie z akrylu i laminatu, zwykle w kolorze białym. Najlepiej nabyć obudowę dopasowaną do konkretnego modelu wanny, aby mieć pewność, że oba elementy będą ze sobą kompatybilne.
  5. Obudowa wanny ze szkła Obudowa szklana to rozwiązanie nieczęsto spotykane, ale niezwykle efektowne. W ofercie niektórych producentów można znaleźć gotowe panele szklane, które są mocowane do stelaża za pomocą magnesów. Taka opcja sprawdzi się głównie w małych łazienkach, ponieważ lustrzana powierzchnia rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenie. Szklana obudowa wanny jest łatwa do utrzymania w czystości (wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką) i odporna na wilgoć oraz wodę. Należy jednak uważać na wybór środków czystości i unikać akcesoriów, które mogą uszkodzić powłokę ochronną lub porysować szkło (np. ściereczek z mikrofibry czy ostrych gąbek).