Gres szkliwiony oraz gres polerowany to popularne wybory na rynku płytek podłogowych. Zapraszamy do zapoznania się z ich wadami i zaletami oraz zastosowaniami w różnych pomieszczeniach. Przedstawiamy cechy gresu szkliwionego, ograniczenia gresu polerowanego, a także tajemnicę tak zwanych gresów pocienianych.

W opinii wielu, gres polerowany to najbardziej wytworny rodzaj gresu. Te podłogowe płytki z gresu są często wybierane do dekoracji wnętrz o wysokim standardzie. Co oznacza, że gres jest polerowany? Takie płytki powstają poprzez wypolerowanie gresu po jego wypaleniu, co nadaje im blask porównywalny z tym, jaki mają polerowane kamienie naturalne. Jednakże, wpływa to również na zmianę ich właściwości użytkowych.

Plusy i minusy gresu polerowanego

Często zapominamy o istotnym aspekcie, jakim jest śliskość podłogi wyłożonej polerowanymi płytkami gresowymi – ryzyko poślizgnięcia się wzrasta, gdy podłoga jest mokra. Proces polerowania obniża również odporność płytki na plamy, ponieważ powoduje otwarcie mikroporów zawartych w materiale. Dlatego gresy polerowane wymagają impregnacji – zastosowanie impregnatu zwiększa żywotność płytki oraz ułatwia jej utrzymanie w czystości.

Plusy i minusy gresu polerowanego

Niektóre płytki polerowane oferowane na rynku są już fabrycznie zaimpregnowane. Jeśli jednak nie są, warto zadbać o to przed użyciem. Niestety, gres polerowany jest bardziej narażony na zarysowania, dlatego nie zaleca się go tam, gdzie występuje intensywny ruch (na takiej powierzchni szybko się matowieje i widać na niej nieestetyczne rysy). Natomiast gres polerowany doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie priorytetem jest efekt wizualny, jak na przykład w salonie.

Podłogi z żywicy: Jak prezentują się i ile wynosi ich cena?

Zalety i wady gresu szkliwionego. Gres szkliwiony powstaje poprzez nałożenie dekoracyjnej warstwy barwników i szkliwa na mniej sprasowany i bardziej porowaty czerep płytki (w porównaniu do gresu technicznego i polerowanego). Ta metoda zwiększa walory estetyczne płytek. Należy jednak pamiętać, że cienka warstwa wierzchnia może z czasem ulec starciu, dlatego gres szkliwiony jest polecany do pomieszczeń o umiarkowanym natężeniu ruchu (idealny do wnętrz mieszkalnych, takich jak pokoje, kuchnie czy łazienki). Gres szkliwiony może sprawić problemy, gdy zostanie uszkodzony w trakcie użytkowania, na przykład w wyniku upadku ciężkiego czy szklanego przedmiotu lub w wyniku porysowania takim meblem jak krzesło do jadalni. Jeśli odpryśnięcie fragmentu płytki nastąpi, w miejscu uszkodzenia będzie widoczny czerep płytki, zazwyczaj ukryty pod warstwą szkliwa. W przypadku rozległego uszkodzenia może okazać się konieczne wymienić całą płytkę.

Gres szkliwiony charakteryzuje się bogactwem kolorów oraz najbardziej atrakcyjnym wzornictwem spośród wszystkich rodzajów gresu. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu (np. druk cyfrowy), jedynymi ograniczeniami są wyobraźnia projektantów i ograniczenia ekonomiczne. Płytki z gresu szkliwionego są również bardzo odporne na złamanie oraz praktycznie nieprzepuszczalne, co oznacza, że nie wymagają impregnacji.

Gresy pocieniane: innowacja w świecie płytek

Gresy pocieniane to nowość w ofercie płytek, która pojawiła się na rynku w ostatnich latach. Wyróżniają się one grubością – najcieńsze mają zaledwie 3 mm. Umożliwia to produkcję większych formatów niż zwykle – największe płyty mają 1 metr szerokości i 3 metry długości.

Gresy pocieniane dostępne są w wersji bez wzmocnienia (przeznaczone wyłącznie do układania na ścianach wewnętrznych) oraz z wzmocnieniem w postaci siatki z włókna szklanego (nadają się do stosowania na ścianach zewnętrznych oraz na podłogach użytkowanych przez ograniczoną liczbę osób.