Kuchnia w kształcie litery U to jeden z bardziej efektywnych sposobów organizacji przestrzeni kuchennej. Dowiedz się, dlaczego kuchnie w U cieszą się dużym uznaniem i jak sprawić, by praca w nich była komfortowa.

Właściwe rozmieszczenie stref roboczych to fundament nowoczesnej kuchni w kształcie litery U

W jaki sposób zaaranżować kuchnię w kształcie litery U, aby praca w niej była komfortowa? Dużo powierzchni roboczych to wygoda, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio zaplanujemy strefy pracy. W przeciwnym razie prace kuchenne będą przypominały chaotyczne poruszanie się po pomieszczeniu. W końcu duża kuchnia powinna nie tylko zapewnić miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, ale także i wygodę pracy na co dzień.

Niezależnie od tego, czy kuchnia o kształcie

U jest przestronna czy niewielka, należy rozmieścić strefy robocze według zasady złotego trójkąta. Na jego wierzchołkach powinny się znajdować: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Dzięki temu poruszanie się po kuchni i sięganie po potrzebne przedmioty odbywa się niemalże automatycznie.

Projekty kuchni w kształcie U powinny uwzględniać następujące wytyczne:

Projekty kuchni w kształcie U powinny uwzględniać następujące wytyczne:

  • kuchenka i lodówka nie powinny byćsiędać obok siebie,
  • równiez lodówka i zlewozmywak nie powinny być usytuowane obok siebie,
  • odległości między kolejnymi wierzchołkami trójkąta nie powinny przekraczać dwóch metrów,
  • każdy wierzchołek trójkąta określa strefę, do której powinny być przypisane blaty robocze znajdujące się po bokach trójkąta.

Każda kuchnia jest unikalna, co sprawia, że nie można jednoznacznie określić optymalnych odległości i długości blatów. Niemniej jednak, stosując się do zasady trójkąta, można efektywnie zaaranżować kuchnię w kształcie litery U, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Koszt takiej kuchni zależy nie tylko od jej rozmiaru, ale także od rodzaju i jakości sprzętów, które zostaną w niej zainstalowane.

Rozkład mebli w kuchni w kształcie litery U zależy w dużej mierze od jej wymiarów i proporcji. Może się więc zdarzyć, że trudno będzie nam znaleźć miejsce na np. stół okrągły z krzesłami. Kuchnia ta składa się z dwóch równoległych rzędów szafek połączonych trzecim, zazwyczaj krótszym, poprzecznym rzędem. Jeśli wymiary kuchni wymagają odwrotnej konfiguracji (dwa krótsze rzędy połączone trzecim dłuższym), uzyskamy kuchnię w kształcie litery C. Jest to jednak rzadko spotykane rozwiązanie, a większość osób decyduje się na kuchnię w kształcie litery L.

Kiedy meblujemy kuchnię w literę U, wiele zależy od szerokości pomieszczenia i efektu, który chcemy osiągnąć. W nowoczesnych kuchniach w kształcie litery U jedna ze ścian zwykle jest w całości zabudowana. Znajdują się tam wszelkie sprzęty do zabudowy – z jednej strony lodówka i schowki na żywność, z drugiej piekarnik i mikrofalówka. Na pozostałych dwóch ścianach umieszczone są niskie szafki kuchenne z blatami roboczymi oraz dodatkowo, na dłuższej ścianie, szafki wiszące.

W przypadku mniejszych kuchni w kształcie litery U ważne jest takie zagospodarowanie przestrzeni, aby uzyskać wrażenie przestronności. Należy zatem unikać zabudowy od podłogi do sufitu, ograniczając się do szafek wiszących i stojących. Ponieważ szafek stojących jest sporo, warto zrezygnować z umieszczania ich na obu dłuższych bokach – dzięki temu kuchnia będzie wydawać się większa.

Planując kuchnię w kształcie litery U, należy zwrócić uwagę na miejsce łączenia krótszych i dłuższych boków. Właśnie tutaj często dochodzi do utraty cennej przestrzeni z powodu nieprzemyślanego rozmieszczenia mebli. Idealnym rozwiązaniem są szafki narożne z obrotowymi koszami.