Luksfery, znane jako szklane bloczki popularne w czasach PRL-u, wracają do łask. Przeszły jednak całkowitą metamorfozę i zdobywają sympatię projektantów, twórców trendów oraz najbardziej wymagających odbiorców.

W przeszłości luksfery były wytwarzane z jednego kawałka szkła. Przez to przepuszczały niewiele światła, miały słabą izolację termiczną oraz nieciekawe kolory. Nic zatem dziwnego, że materiał ten zyskał złą opinię i przez długi czas kojarzył się wyłącznie negatywnie. Jednak luksfery zasługują na drugą szansę. Obecnie pod tą nazwą znajdują się pustaki szklane, które są zgrzewane z dwóch elementów i wypełnione powietrzem wewnątrz.

Zalety i wady luksferów

Nowe luksfery charakteryzują się wysokim współczynnikiem przepuszczalności światła. W przypadku transparentnych pustaków szklanych wynosi on aż 80%. Dzięki temu luksfery mogą z powodzeniem zastąpić okna czy duże przeszklenia.

Zalety i wady luksferów

Ściany zewnętrzne z luksferów stanowią efektywną barierę dla włamywaczy. Pustaki są odlewane z grubego szkła, które jest trudne do rozbicia czy uszkodzenia, a sama konstrukcja – wzmocniona prętami zbrojeniowymi – cechuje się wysoką trwałością. Luksfery są także odporne na bardzo niskie temperatury, wodę i wilgoć. Dlatego mogą być stosowane w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach o niekorzystnych warunkach. Dla budynków użyteczności publicznej oraz przemysłowych dostępne są luksfery ognioodporne. Ściany z nich wzniesione są grubsze niż standardowe i opierają się ogniu przez 60 lub 90 minut (w zależności od klasy ogniowej).

Właściwości pustaków szklanych sprawiają, że są doskonałym materiałem na ścianki działowe oraz wypełnienie ścian zewnętrznych w garażach, gankach czy piwnicach. Ze względu na ryzyko utraty ciepła, eksperci odradzają stosowanie luksferów w częściach elewacji przylegających do pomieszczeń mieszkalnych. Chociaż pustaki generują mniejsze straty cieplne niż kiedyś, wciąż są mniej efektywne niż nowoczesne okna. Współczynnik przenikania ciepła U dla luksferów obecnie wynosi 2,8-3 W/(m²·K). Dostępne są także luksfery energooszczędne o współczynniku 1,5 W/(m²·K). Dodatkowo, materiał ten oferuje efektywną ochronę przed hałasem. Wartość izolacji akustycznej luksferów oscyluje między 40 a 45 dB.

Desenie i barwy luksferów

Asortyment pustaków szklanych jest szeroki, zarówno jeśli chodzi o paletę barw, jak i rodzaje wykończenia. W ofercie producentów można znaleźć luksfery przezroczyste, kolorowe, wzorzyste, gładkie oraz matowe. Wybierając określone rozwiązanie, warto kierować się nie tylko kryteriami estetycznymi, ale również praktycznymi. Kolor i rodzaj wykończenia mają bowiem znaczący wpływ na właściwości produktu.

Kolorowe pustaki szklane dzielą się na barwione w masie i powierzchniowo. Te drugie mają bardziej intensywne kolory, ale cechują się mniejszą trwałością. Nie są odpowiednie do użytku na zewnątrz, w miejscach narażonych na wilgoć oraz intensywne użytkowanie. Kolorowe pustaki przepuszczają mniej światła niż przeźroczyste. Wartość współczynnika różni się jednak w zależności od zastosowanej technologii barwienia szkła oraz stopnia nasycenia koloru. Luksfery barwione w masie przepuszczają około 65% światła, barwione powierzchniowo – 55%, zaś przezroczyste – 70-80%.

Luksfery szklane oferują różnorodność wykończeń.

Najbardziej praktyczne są te o gładkich powierzchniach, które nie gromadzą brudu. Luksfery matowe i satynowe wymagają więcej uwagi i bardziej złożonej pielęgnacji. W zależności od rodzaju wykończenia, osiągamy różne efekty świetlne. Luksfery matowe, mleczne i kolorowe dają miękkie światło, te z wzorami delikatnie rozpraszają światło, natomiast gładkie i przezroczyste zapewniają największą przepuszczalność światła i jednocześnie najmniejszą prywatność.

Wymiary luksferów Standardowe luksfery mają rozmiar 19×19 cm x 8 cm. Dostępne są także pustaki połówkowe (19×9 cm x 8 cm) oraz większe pustaki szklane (24×24 x 8 cm). Luksfery narożne (19×13 cm, 2×8 cm) są niezwykle praktyczne, umożliwiając eleganckie zamknięcie ścianki. Niestety, ich cena może zniechęcić do zakupu – są trzykrotnie droższe od pustaków standardowych.

Zastosowanie luksferów we wnętrzach

Wykorzystanie luksferów w mieszkaniach i domach stało się bardzo popularne. Służą przede wszystkim do tworzenia ścianek działowych, przegród i przepierzeń. Pozwalają dyskretnie podzielić przestrzeń mieszkalną, zapewniając mieszkańcom prywatność oraz obfitość naturalnego światła.

Projektanci często stosują luksfery w kuchniach, aby oddzielić strefę kuchenną od strefy dziennej. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w małych mieszkaniach (np. kawalerkach), gdzie nie ma miejsca na masywne ściany z płyt gipsowo-kartonowych czy też fotel rozkładany z podnóżkiem lub inne meble zajmujące duże powierzchnie. Pustaki mają też inne zastosowania – mogą ozdobić przestrzeń między blatem a szafkami lub podstawę wyspy kuchennej.

Wiele osób decyduje się na zastosowanie luksferów w łazienkach. Ścianki z szklanych pustaków umożliwiają oddzielenie strefy w.c. od strefy kąpielowej lub wydzielenie praktycznej przestrzeni do przechowywania. Czasami zastępują nowoczesne kabiny prysznicowe typu walk-in. Prysznic otoczony luksferami wygląda efektownie, jest funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości. Pamiętajmy jednak, że tylko niektóre rodzaje pustaków sprawdzą się w łazience. Należy wybrać takie, które są przezroczyste lub barwione w masie i mają idealnie gładkie wykończenie.