Minimalistyczne wnętrze, a jednocześnie przytulne? Prostota łącząca się z wysoką jakością? Te z pozoru sprzeczne cechy definiują niezwykle popularny styl wnętrz – skandynawski. Jego fenomen wynika z uniwersalności, świetnej adaptacji z elementami innych stylów oraz doskonałego dopasowania do nowoczesnych urządzeń. Warto jednak zachować ostrożność, aby wnętrze nie stało się zbyt chłodne czy nieciekawe. Jak zaaranżować sypialnię w stylu skandynawskim, łącząc funkcjonalność z przytulnością?

Sypialnia skandynawska – tworzenie jej we własnym domu

Styl skandynawski zyskał popularność od dawna, a nic nie wskazuje, aby szybko zanikł. Dlaczego podbił nasze wnętrza? Być może jednym z powodów jest jego wszechstronność – pasuje do każdego pomieszczenia, ma różnorodne wersje, dzięki czemu nie jest nudny, a większość osób może się w nim dobrze odnaleźć. Ponadto, ze względu na jego prostotę, łatwo go dostosować do zmieniających się potrzeb.

Sypialnia skandynawska – tworzenie jej we własnym domu

Użyteczność i funkcjonalność

Styl skandynawski cechuje surowość i użyteczność – nie ma tu miejsca na niepotrzebne ozdoby, rzeźbienia czy inne dekoracje, wszystko powinno mieć określony cel. Nie oznacza to jednak braku staranności, wręcz przeciwnie – każdy szczegół powinien być dobrze przemyślany, a meble wykonane z materiałów najwyższej klasy, zwłaszcza że w takich meblach jak fotel rozkładany mamy się przecież relaksować i czuć komfortowo. Dominują drewno i metal. Podstawą powinny być białe ściany (dopuszczalne są drobne odstępstwa) i drewniane podłogi.

Naturalne oświetlenie

Istotnym aspektem stylu skandynawskiego jest jasne światło dziennie. Skandynawowie nie mają nadmiaru naturalnego światła słonecznego, dlatego doceniają to, co posiadają. Zwykle nie zasłaniają okien (lub robią to bardzo minimalistycznie). W autentycznej skandynawskiej sypialni duże okno powinno być odsłonięte, aby przepuścić jak najwięcej światła. Jeśli chodzi o kolory, dominuje biel i odcienie beżu, które można przełamać kolorami natury.

Minimalizm kształtu

Innym aspektem stylu skandynawskiego jest minimalizm – meble powinny być proste i niezbyt liczne. Jeśli nasze drobiazgi nie mieszczą się w szafie, być może problemem jest zbyt duża ilość tych drobiazgów, a nie brak dodatkowej szafy? Istotą stylu skandynawskiego jest przekonanie, że lepiej mieć mniej przedmiotów wysokiej jakości niż wiele tanich.

Meble skandynawskie do sypialni

Serce każdej sypialni to łóżko – jakie powinno być w sypialni skandynawskiej? Najlepiej, gdy będzie duże, solidne, z prostą drewnianą lub ewentualnie metalową ramą. Jeśli z zagłówkiem – prostym, drewnianym, a jeśli tapicerowanym, to bez pikowań ani zdobień. Idealna będzie brzozowa rama łóżka. Proste stoliki nocne z tej samej serii także mają swoje korzenie w skandynawskiej tradycji rzemieślniczej.

Design lamp jest bardzo ważny – zarówno głównej, jak i bocznych kinkietów czy lampek nocnych. Powinny cechować się prostym kształtem i neutralnym wyglądem.

W sypialni skandynawskiej szafa i komoda również powinny mieć prostą formę i dużą pojemność, aby pomieścić całą naszą garderobę. Tutaj panuje prostota, a nie ma miejsca na drobiazgi ani rozrzucone ubrania.

To jednak nie oznacza, że sypialnia musi być ascetyczna, ponieważ kolejnym elementem stylu skandynawskiego jest komfort. Pomimo surowego otoczenia, podstawą aranżacji powinna być nasza wygoda. Stąd pięknie udekorowane, duże łóżko czy miękkie dywany. Z tego powodu dobrym pomysłem może być umieszczenie w sypialni wygodnego fotela, najlepiej z podnóżkiem (np. kultowy fotel STRANDMON). Obok niego warto ustawić niewielki, prosty stolik z lampką. W rezultacie otrzymujemy prosty i minimalistyczny, ale niezwykle komfortowy kącik do czytania.

Jak dobrać kolory do sypialni w stylu skandynawskim?

Bazą pomieszczenia urządzonego w tym stylu zwykle jest biel i jej odmiany. Można je przełamać kolorami ziemi, czyli naturalnymi odcieniami zieleni, szarości, brązów i beżów.

Czy oznacza to, że należy unikać mocnych kolorów? Niekoniecznie. Jeśli typowe skandynawskie wnętrze wydaje się zbyt mdłe, można je ożywić dodatkami o kontrastowych wzorach (np. biało-czarnych) lub w mocnym kolorze (np. niebieskim bądź żółtym).