Spotkania rodzinne przy ciepłym obiedzie są doskonałą okazją do miłego spędzania czasu, a wspólne posiłki mają długą tradycję. Wygoda i dostosowanie do potrzeb mieszkańców mają kluczowe znaczenie, dlatego warto zatroszczyć się o właściwą wysokość stołu w jadalni. Ten mebel ma duży wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale także na styl wnętrza. Jego wymiary powinny również umożliwić przyjęcie większej liczby gości, gdyż funkcja rozkładania może się przydać podczas wizyt. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dopasowanie mebla do wzrostu domowników, ale warto zwrócić uwagę również na inne szczegóły. Dowiedz się o praktycznych poradach, które uczynią rodzinne obiady jeszcze przyjemniejszymi! Sprawdź jaką wysokość stołu będzie idealna do Twojej jadalni!

Jaką wysokość stołu w jadalni powinno się wybrać?

Strefa jadalna to wyjątkowe miejsce, gdzie zwykle dzieje się wiele. Stolik kawowy w salonie jest za niski i trudno na nim rozegrać ulubioną grę planszową? Najlepszym rozwiązaniem jest przenieść się do jadalni i wygodnie usiąść! Podobna sytuacja może mieć miejsce podczas gotowania. Przygotowywanie wyszukanych dań wymaga swobody, a blat kuchenny zaczyna być zbyt ciasny? Ponownie ratuje sytuację praktyczny stół i krzesła do jadalni, dlatego warto dokładnie przemyśleć jego wysokość. Standardowa wysokość stołu do jadalni oscyluje między 73 a 80 cm, dlatego większość dostępnych modeli oferuje blat na wysokości 75 cm od podłogi. Taka wartość będzie optymalna dla osób o wzroście między 160 a 180 cm.

Jaką wysokość stołu w jadalni powinno się wybrać?

Jeśli w domu większość osób jest wyższa, warto zainwestować w stół do jadalni o wysokości około 80 cm. Zapewni to wygodną przestrzeń dla nóg i umożliwi swobodne wstawanie po posiłku. Co jednak zrobić, gdy rodzice różnią się znacząco wzrostem, a do tego do stołu zasiadają dzieci w różnym wieku? W takiej sytuacji najlepiej wybrać stół do jadalni z regulowaną wysokością, który pozwoli na swobodne dostosowanie wysokości blatu. Czasami wystarczy nawet drobna zmiana, jak regulacja nóżek stołu. Praktyczna funkcja regulacji sprawia, że mebel może służyć również jako stolik kawowy w salonie.

Wysokość stołu barowego w kuchni – propozycja dla nowoczesnych mieszkań!

Współczesne wnętrza coraz częściej zamiast klasycznej jadalni oferują wyspę kuchenną. Wygląda to bardzo stylowo, zwłaszcza w przestronnych pokojach dziennych z aneksem kuchennym. Stół barowy pozwala wtedy efektownie oddzielić strefę pracy od części wypoczynkowej, a jednocześnie nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jak dobrać rozmiary mebli do jadalni w tak oryginalnym wnętrzu? Blat powinien znajdować się na wysokości od 110 do 120 cm, a całość dopełnią hokery ustawione obok stołu barowego. Siedziska tych charakterystycznych krzeseł są zawieszone 80-90 cm nad podłogą – jeśli to możliwe, warto przed zakupem przetestować je, aby znaleźć model idealnie dopasowany do potrzeb.

Jak dopasować wysokość stołu do wysokości krzeseł w jadalni?

Nawet najbardziej komfortowe siedzisko nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie dopasowane do pozostałych elementów wyposażenia. Ergonomiczny design podpowiada jednak kilka zasad, które pomogą uniknąć problemów. Większość tradycyjnych krzeseł do jadalni ma siedzisko na wysokości 45 cm od podłogi, więc przy 75 cm blacie pozostaje sporo miejsca. Problem pojawia się w przypadku wygodnych foteli z podłokietnikami – ustawiając je przy stole, warto zwrócić uwagę na te elementy. Dobrym zwyczajem jest pozostawienie około 15 cm odstępu między blatem a podparciem dla łokci. Umożliwi to schowanie nieużywanych krzeseł pod stołem, co ułatwi utrzymanie porządku w każdym wnętrzu.