Wejście do domu pełni rolę wizytówki, dlatego warto zadbać o jego atrakcyjną aranżację. Przedsionek i weranda to elementy budynku w strefie wejściowej, mające postać przybudówek z zewnętrznymi schodami. Mogą być zabudowane, częściowo otwarte lub całkowicie otwarte. Jak urządzić przedsionek i werandę?

Przedsionek a weranda – jakie są różnice?

Przedsionek i weranda to dwa odmienne elementy architektoniczne, które nie powinny być mylone. Przedsionek, będący pozostałością po dworach szlacheckich, to niewielka przybudówka ze schodami, oparta na kolumnach (lub słupach) i pokryta dachem (najczęściej spadzistym).

Weranda różni się od przedsionka tym, że stanowi swoistą oddzielną przestrzeń „dodaną” do domu od strony wejścia. Składa się ze ścian, podłogi oraz dachu. Nie ma w nich po prostu miejsca na takie ekscesy jak fotel masujący. Często jest całkowicie zabudowana, ale może być również otwarta lub półotwarta. Ważne jest, że zawsze jest zadaszona, co daje duże możliwości aranżacyjne.

Warto wiedzieć:

Początkowo werandy umiejscawiano z tyłu domów, od strony ogrodu, przeznaczając je do spędzania wolnego czasu w ogrodzie w sezonie letnim. Dzisiaj werandy można budować także z przodu budynku, z boku lub na piętrze.

Jak zaaranżować przedsionek?

Niewielki przedsionek nie daje nam dużego pola do aranżacji, ale za pomocą drobnych detali można całkowicie odmienić jego wygląd. Aby uczynić przedsionek bardziej przytulnym, zwróćmy uwagę na oświetlenie. Girlandy świetlne oplatające słupy nie tylko uczynią przedsionek atrakcyjnym, ale również wzmocnią nasze poczucie bezpieczeństwa. Wokół słupów można także posadzić pnące rośliny (np. bluszcz pospolity), co wprowadzi sielski i rodzimy nastrój.

Jak zaaranżować przedsionek?

Na przedsionku warto również ustawić ławkę lub fotel, aby móc w ciepłe dni usiąść w cieniu przed domem. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy na przedsionku umieścić także duże rośliny doniczkowe lub inne ozdoby, które będą pasować do ogólnej aranżacji. Pamiętajmy o umiarkowaniu, dekorując wejście do domu.

Inne interesujące pomysły to huśtawka na przedsionku, bujana ławka lub hamak. Jeśli przedsionek jest zabudkowany, możemy ustawić tam małą sofę i fotele, tworząc dodatkowy letni salon. Najważniejsze jest, aby przedsionek był zadbany i uporządkowany.

Jak zaaranżować werandę?

Weranda często kojarzona jest z wiejską architekturą, dlatego zwykle aranżuje się ją tak, aby sprzyjała relaksowi w sielskim otoczeniu. Idealnie, gdy jej elementy konstrukcyjne wykonane są z drewna. W naszych warunkach klimatycznych warto jednak wybrać drewno, które dobrze znosi wilgoć i jest w pełni chronione przed jej negatywnym wpływem. Można również użyć płytek drewnopodobnych, które zapewnią efekt sielski, będąc bardziej wytrzymałymi niż drewno.

Następnie warto zwrócić uwagę na meble na werandę. Dobrze jest wybrać modele drewniane lub wykonane z kutego metalu. Jeśli są pomalowane na biało, wprowadzą atmosferę prowansalskiego dworku wśród lawendowych pól. Świetnie sprawdzą się również meble wiklinowe i rattanowe. Jeśli wybierzemy technorattan, upewnijmy się, że będą to meble nawiązujące do stylu klasycznego.

Na werandzie powinno też być dużo kwiatów. Rośliny pnące na dachu i ścianach oraz mnóstwo donic i skrzynek sprawią, że uzyskamy wspaniały efekt, a weranda stanie się miejscem sprzyjającym relaksowi.

W kwestii oświetlenia warto zastosować kinkiety stylizowane na latarnie. Przyda się również jedna lampa centralna sufitowa – oczywiście przystosowana do użytku na zewnątrz. W ciepłe dni i wieczory przydatne będą lampiony, girlandy z „cotton balls” oraz świece.